Прејди на содржината

Шифдорф

Координати: 53°32′9″N 8°39′32″E / 53.53583° СГШ; 8.65889° ИГД / 53.53583; 8.65889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шифдорф
Воздушен поглед (2015 г.)
Воздушен поглед (2015 г.)
Воздушен поглед (2015 г.)
Грб на Шифдорф
Шифдорф во рамките на Германија
Шифдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Градоначалник Клаус Вирт (независен)
Основни податоци
Површина 113,55 км2
Надм. височина 6 м
Население 14.474 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27619
Портал www.schiffdorf.de
Местоположба на Шифдорф во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°32′9″N 8°39′32″E / 53.53583° СГШ; 8.65889° ИГД / 53.53583; 8.65889

Шифдорф (германски: Schiffdorf; долногермански: Schippdörp) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Сместена е на источната граница на бременскиот град Бремерхафен и на 35 километри јужно од Куксхафен.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Место км²
(август 2017)
Жители
(30 јуни 2020)
Брамел 15,50 0711
Гестенсет 12,03 0960
Лафен 04,20 0118
Шифдорф (со Апелер) 13,00 3573
Зелштет 22,10 1948
Шпаден 11,06 4627
Ведел
(со Алтлунеберг)
24,19
0(6,59)
2171
(ca. 250)00
Веден 11,80 0588

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]