Ламштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламштет
Обновена фарма во Ламштет
Обновена фарма во Ламштет
Обновена фарма во Ламштет
Грб на Ламштет
Ламштет во рамките на Германија
Ламштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Берде Ламштет
Месни единици 6
Градоначалник Манфред Кнуст
Основни податоци
Површина 52,64 км2
Надм. височина 25 м
Население 3.345 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21769
Повик. бр. 04773
Портал www.lamstedt.de
Местоположба на Ламштет во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°38′16″N 9°05′48″E / 53.63778° СГШ; 9.09667° ИГД / 53.63778; 9.09667Координати: 53°38′16″N 9°05′48″E / 53.63778° СГШ; 9.09667° ИГД / 53.63778; 9.09667

Ламштет (германски: Lamstedt; долногермански: Loomst) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Берде Ламштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се граници со долината на Осте, како и со нискиот ридски масив Вестерберг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место, во општината влегуваат местата Хакемилен, Илбек, Ниндорф, Раден и Воленбек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]