Остен (Осте)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остен
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Остен
Остен во рамките на Германија
Остен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Хемор
Месни единици 3
Градоначалник Карстен Хуберт (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,0 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.774 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21756
Повик. бр. 04771, 04776
Портал www.hemmoor.de
Местоположба на Остен во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°41′49″N 9°11′23″E / 53.69694° СГШ; 9.18972° ИГД / 53.69694; 9.18972Координати: 53°41′49″N 9°11′23″E / 53.69694° СГШ; 9.18972° ИГД / 53.69694; 9.18972

Остен (службено: Остен (Осте); германски: Osten или Osten (Oste); долногермански: Oosten) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Остен претставува најисточна општина во округот Куксхафен. Се наоѓа на брегот на реката Осте во областа Остермарш.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Остен се состои од следниве единици:

  • Алтендорф
  • Изензе
  • Остен (гл. место)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]