Каденберге

Координати: 53°46′18″N 9°03′28″E / 53.77167° СГШ; 9.05778° ИГД / 53.77167; 9.05778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каденберге
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Каденберге
Каденберге во рамките на Германија
Каденберге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Основни податоци
Површина 30,98 км2
Надм. височина 0 м
Население 4.138 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 134 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21781
Повик. бр. 04777
Портал www.am-dobrock.de
Местоположба на Каденберге во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°46′18″N 9°03′28″E / 53.77167° СГШ; 9.05778° ИГД / 53.77167; 9.05778

Каденберге (германски: Cadenberge; долногермански: Cuddeldutt/Kumbarg) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Каденберге се наоѓа во близина на реките Осте и Долна Елба. Каденберге се наоѓа југоисточно од окружниот град Куксхафен и северно од градовите Штаде и Хамбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Каденберге, кон општината припаѓа и местото Геверсдорф, која се припоила кон нејзе на 1 ноември 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]