Геверсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Геверсдорф
Место во Каденберге
Поглед на Геверсдорф
Поглед на Геверсдорф
Грб на Геверсдорф
Геверсдорф is located in Германија
Геверсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Каденберге
Основни податоци
Површина 21,62 км2
Надм. височина 0−5 м
Население 726  (31 декември 2015)
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21784
Повик. бр. 04752, 04753 и 04772
Координати 53°48′0″N 9°05′0″E / 53.80000° СГШ; 9.08333° ИГД / 53.80000; 9.08333Координати: 53°48′0″N 9°05′0″E / 53.80000° СГШ; 9.08333° ИГД / 53.80000; 9.08333

Геверсдорф (германски: Geversdorf; долногермански: Geversdörp) — село и поранешна општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Каденберге.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото Геверсдорф се наоѓа лево од реката Осте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Геверсдорф се состоела од следниве места:

  • Дингверден
  • Геверсдорф (гл. место)
  • Ицверден
  • Лак
  • Нојендајх

Надворешни врски[уреди | уреди извор]