Вингст

Координати: 53°43′0″N 9°04′0″E / 53.71667° СГШ; 9.06667° ИГД / 53.71667; 9.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вингст
Селската црква „Св. Никола“ во Опелн
Селската црква „Св. Никола“ во Опелн
Селската црква „Св. Никола“ во Опелн
Грб на Вингст
Вингст во рамките на Германија
Вингст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Патрик Павловски (ДХС)
Основни податоци
Површина 55,62 км2
Надм. височина 9 м
Население 3.366 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21789
Повик. бр. 04778
Портал www.wingst.de
Местоположба на Вингст во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°43′0″N 9°04′0″E / 53.71667° СГШ; 9.06667° ИГД / 53.71667; 9.06667

Вингст (германски: Wingst; долногермански: Wingst) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Вингст се наоѓа околу 35 километри јужно од вливот на Елба во Северното Море и западно од текот на реката Осте. Местата на општината се наоѓаат на истоимениот ридски масив.

На југозапад се наоѓа езерото Балк.

Општински единици[уреди | уреди извор]

 • Алткединген
 • Баргкамп
 • Доброк
 • Елербрух
 • Гестберг
 • Грифт
 • Хеден
 • Хефтгрубе
 • Опелн
 • Земор
 • Зидербуш
 • Фогтдинг
 • Вестерхам
 • Васермиле
 • Вајсенмор
 • Цолбаум

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]