Локсштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локсштет
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Локсштет
Локсштет is located in Германија
Локсштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Градоначалник Детлеф Велброк (независен)
Основни податоци
Површина 141,24 км2
Надм. височина 1 м
Население 16.387 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27612
Повик. бр. 04703, 0471, 04740, 04744
Портал www.loxstedt.de
Местоположба на Локсштет во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°28′0″N 8°39′0″E / 53.46667° СГШ; 8.65000° ИГД / 53.46667; 8.65000Координати: 53°28′0″N 8°39′0″E / 53.46667° СГШ; 8.65000° ИГД / 53.46667; 8.65000

Локсштет (германски: Loxstedt; долногермански: Lox) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа јужно од градот Бремерхафен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа јужно од градот Бремерхафен. Сместена е во Северногерманската Низина и е опкружена од мочуришни подрачја. Во општинските граници се наоѓаат повеќе заштитени подрачја. На запад општината се граничи 15 километри со реката Везер. Јужно од главното место се влива Луне, помала притока на Везер, која тече низ општината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од 20 места, кои се делат и на други помали имоти. Во следната табела се местата со бројот на жители. Воедно, дадени се катастарските површини на поранешните истоимени општини од 1965 година.

Местата Бител, Холте и Швеген се создадени од различни општини и поради тоа за нив податоците се предвидени.

Место Број на жители Површина (км²) (1965) Места или имоти
01. Бексхефеде 2240 12,27 Хозермилен, Јункернхозе, Никел
02. Бител 0260 01,74 Бутел, Индик, Швингенбург, Швингенфелд
03. Дедесдорф-Ајдеварден 0556
04. Донерн 0590 14,39 Бекен
05. Диринг 0848 09,53 Фридрих-Вилхелмсдорф
06. Флесте 0102 02,64
07. Ханенкноп 0226 05,50 Дростендам
08. Хетхорн 0086 04,03 Морхаузен
09. Холте 0072 02,05 Шпекје
10. Ланхаузен 0260 03,81 Веле
11. Локсштет 5687 12,26 Диненфер, Хоевурт, Зидевурт
12. Мајхаузен 0049
13. Несе 1393 06,20 Им Цоленхам
14. Нојенланде 0120 10,67
15. Оверварфе 0149 Оверварферзил
16. Швеген 0234 01,86 Лангендамсмор, Нојенландермор
17. Штинштет 0783 06,18
18. Штотел 2591 10,99 Зандберг (Штотелермор)
19. Итерланде 0389 Ауф дер Јирде
20. Вимсдорф 0150

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]