Нордледа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нордледа
Селската црква
Селската црква
Грб на Нордледа
Нордледа is located in Германија
Нордледа
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Ојген Бем (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,29 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.053 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21765
Повик. бр. 04758
Портал www.nordleda.de
Местоположба на Нордледа во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°45′49″N 8°50′1″E / 53.76361° СГШ; 8.83361° ИГД / 53.76361; 8.83361Координати: 53°45′49″N 8°50′1″E / 53.76361° СГШ; 8.83361° ИГД / 53.76361; 8.83361

Нордледа (германски: Nordleda; долногермански: De Lee) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нордледа се наоѓа во областа на Долна Елба.

Близината на Елба и Северното Море ја носат опасноста од плимни поплави, бидејќи максималната височина е само 1 метар.

Реката Вилстер извира во Нордледа.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Нордледа се состои од следниве места:

  • Фрезенхерне
  • Херингскоп
  • Кампен
  • Мителтајл
  • Нојер Вег
  • Оверветерн
  • Остеренде
  • Вестеренде

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]