Нојенкирхен (Куксхафен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенкирхен
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Нојенкирхен
Нојенкирхен во рамките на Германија
Нојенкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Месни единици 7 Ortsteile
Градоначалник Инго Титје (СДП)
Основни податоци
Површина 19,65 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.297 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21763
Повик. бр. 04751, 04755, 04758
Портал www.otterndorf.de
Местоположба на Нојенкирхен во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°46′40″N 8°53′35″E / 53.77778° СГШ; 8.89306° ИГД / 53.77778; 8.89306Координати: 53°46′40″N 8°53′35″E / 53.77778° СГШ; 8.89306° ИГД / 53.77778; 8.89306

Нојенкирхен (германски: Neuenkirchen; долногермански: Neenkarken) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Нојенкирхен со значење „нова црква“ на германски јазик било именувано по завршувањето на новата лутеранска црква „Св. Богородица“ во 1732 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нојенкирхен се наоѓа во областа на Долна Елба, понекогаш означуван како Нојенкирхен/Долна Елба, а низ него течат реките Медем и Вилстер.

Поради близината на Елба и Северното Море, како и максималната височина од 0 метри, општината се наоѓа во опасност од плимни поплави.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Нојенкирхен припаѓаат следниве места:

 • Бринингхем
 • Дерингворт
 • Хертајл
  • Хеден
  • Херфелде
 • Катхузен
 • Нојенкирхен (гл. место)
 • Педингворт
 • Зидеренде

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]