Хемор

Координати: 53°42′9″N 9°08′22″E / 53.70250° СГШ; 9.13944° ИГД / 53.70250; 9.13944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хемор

Hemmoor

Воздушен поглед на градот
Воздушен поглед на градот
Воздушен поглед на градот
Грб на Хемор
Хемор во рамките на Германија
Хемор
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Хемор
Градски единици 6
Градоначалник Ласе Вериц (ДХС)
Основни податоци
Површина 45,08 км2
Надм. височина 5 м
Население 8.743 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 194 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21745
Повик. бр. 04771
Портал www.hemmoor.de
Местоположба на градот Хемор во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°42′9″N 9°08′22″E / 53.70250° СГШ; 9.13944° ИГД / 53.70250; 9.13944

Хемор (германски: Hemmoor) — мал град во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Осте, околу 40 километри североисточно од Бремерхафен и 25 километри јужно од Брунсбител.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хемор се наоѓа на границата помеѓу Гест и Остемарш. Градското јадро се наоѓа на реката Осте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Хемор се граничи со Остен, Оберндорф, Вингст, Мителстенае, Ламштет, Хехтхаузен, Гросенверден (округ Штаде).

Историја[уреди | уреди извор]

Хемор настанал во 1968 година со спојување на некогашните шест самостојни општини Басбек, Варштаде, Хем, Вестерзоде, Хемор и Хесел.[2] На 1 октомври 1982 година, Хемор добил градски права.

Припојувања[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 1972 година, една област од соседната општина Оберндорф со околу 50 жители била припоена кон Хемор.[3]

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 23 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 8.001 и 9.000 жители.[4] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 11 септември 2016 година биле добиени следниве резултати:[5]

Партија/Листа Удел на гласови Број на места
CDU 41,10 % 9
SPD 37,24 % 9
Граѓански форум Хемор 11,54 % 3
Граѓанска група Хемор (BgH) 05,47 % 1
Зелени 04,63 % 1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градскиот совет го избрал членот на советот Ласе Вериц (CDU) за градоначалник за претстојниот период.[6]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Хемор е збратимен со следниве градови:

Занимливост[уреди | уреди извор]

Цементарницата Портланд, која работела помеѓу 1866 и 1983 година, доставувала бетон за Статуата на Слободата во Њујорк.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Gesetz über den Zusammenschluß der Gemeinden Basbeck, Warstade, Westersode, Hemmoor, Hemm und Heeßel, Niedersächsisches Gesetz- und Verordnungsblatt 1968 (Nr. 12, S. 90–91)
  3. ISBN: 3170032631
  4. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten[мртва врска], abgerufen am 16. September 2016
  5. Stadt Hemmoor – Gesamtergebnis Gemeinderatswahl 2016, abgerufen am 12. Februar 2017.
  6. Lasse Weritz (CDU) neuer Stadtbürgermeister, abgerufen am 12. Februar 2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]