Статуа на Слободата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Статуа на Слободата
Statue of Liberty
Местоположба: Слобода, Њујорк, САД.[1]
Координати: 40°41′21″ СГШ 74°02′40″ ЗГД / 
Изградено: 28 октомври 1886
Архитект: Фредерик Август Бартолди
Посетеност: 3,2 милиони (2007[2])
Управа: САД
Светско наследство на УНЕСКО
Тип: Cultural
Критериуми: i, vi
Прогласено: 1984 (8th session)
Референтен бр: 307
State Party:  САД
Region: Список на светско наследство на Америка
Национален регистар на историски места на САД
Официјален назив: Statue of Liberty National Monument, Ellis Island and Liberty Island
Прогласено: 15 октомври, 1966[3]
Референтен бр: 66000058
Национална знаменитост на САД
Прогласено: 15 октомври, 1924
Designated by: Калвин Кулиџ[4]
Знаменитост на Њујорк
Тип: Individual
Прогласено: 14 септември, 1976[5]
Статуа на Слободата се наоѓа во Њујорк
Статуата на Слободата на Њујоршкото пристаниште


Статуа на Слободата (англиски: Statue of Liberty или Liberty Enlightening the World) е споменик во Њујорк, САД. Статуата е вискока 46,5 метри. Ако се додаде и држачот висок 47 метри, тогаш вкупната висина изнесува 93,5 метри. Се наоѓа на Островот Слобода. Статуата е подарок од Франција на САД, како знак на пријателство во 1886 година. Таа е дело на францускиот вајар Фредерик Август Бартолди, а металната конструкција е дело на архитектот Густав Ајфел, познат како главен архитект на Ајфеловата кула во Париз. На главата на женската фигура има седум шилци, кои ги симболизираат седумте континенти. Жената во десната рака држи факел (од 1927 година, американското знаме), а во другата рака - Декларацијата за независност од 1776 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот модел на статуата, со многу помали димензии, направен е во 1870 година, и денес се наоѓа во Париз. Статуата била создадена во Франција и до САД била испратена на делови (повеќе од 200 пакети) со помош на бродови до Њујорк. Во градот тие пристигнале на 17 јуни 1885 година, но самото конструирање односно изградба не било готово по повод 100-годишнината од објавувањето на американската независност во 1776 година. Главните причини биле недостиг на финансиски средства. Статуата официјално била откриена на 28 октомври 1886 година. Со текот на времето, статуата се претворила со симбол не само на градот, туку и на целата земја.

Во 1984 година, споменикот станал дел од културното наследство на УНЕСКО.Статуата на слобадата тежи 204 тони.Во нејзината десна рака таа држи факел од кој гори оган,а во нејзината лева рака таа држи таблета на која со римски броеви е напишано:Јули 4-ти 1776 што значи денот и годината кога САД стана независна држава. На главата, Статуата има круна на која има 7 шилци кои ги претставуваат 7 континенти. Нејзината десна нога е врзана со синџир кој ја прави статуата заробник или роб, но таа покажува слобода кон целиот свет и дека нејзиното значење треба да го знаат луѓето ширум светот.

Статуата на Слободата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statue of Liberty National Monument“. National Park Service. 31 декември 2007. http://www.nps.gov/stli/. конс. 24 јули 2008 г. 
  2. Hernandez, Javier C.. „U.S. to Study Access to Liberty's Crown“, 5 јули 2008 (конс. 2 август 2010 г).
  3. National Park Service (1994). National Register of Historic Places, 1966-1994: Cumulative List Through January 1, 1994. Washington DC: National Park Service. стр. 502. ISBN 0891332545. 
  4. „National Monument Proclamations under the Antiquities Act“. National Park Service. 16 јануари 2003. http://www.cr.nps.gov/history/hisnps/NPSHistory/monuments.htm. конс. 1 август 2009 г. 
  5. „Statue of Liberty National Monument“ (PDF). New York City Landmarks Preservation Commission. 14 септември 1976. http://www.neighborhoodpreservationcenter.org/db/bb_files/STATUE-OF-LIBERTY.pdf. конс. 19 јули 2010 г. 
  6. YouTube, Descendents - Milo Goes to College (Full Album)(пристапено на 31.5.2017)