Брунсбител

Координати: 53°53′47″N 9°08′19″E / 53.89639° СГШ; 9.13861° ИГД / 53.89639; 9.13861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брунсбител
Градското собрание на Брунсбител
Градското собрание на Брунсбител
Градското собрание на Брунсбител
Грб на Брунсбител
Брунсбител во рамките на Германија
Брунсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Градоначалник Штефан Мордик (независен)
Основни податоци
Површина 65,24 км2
Надм. височина 4 м
Население 12.364 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25534–25541
Повик. бр. 04851, 04852, 04855
Портал www.brunsbuettel.de
Местоположба на градот Брунсбител во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°53′47″N 9°08′19″E / 53.89639° СГШ; 9.13861° ИГД / 53.89639; 9.13861

Брунсбител (германски: Brunsbüttel) — град во округот Дитмаршен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, во северниот дел на Германија. Сместен е на устието на реката Елба, близу Северното Море. Градот претставува еден од најзначајните пристанишни градови на западниот брег на сојузната покраина.

Пред сè, градот е познат по блиската истоимена атомска централа, која сè е активна и западниот влез на Килскиот Канал, кој завршува кај Кил-Холтенау.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на првите денови на Втората светска војна, на 4 септември 1939 година, Кралските воздухопловни сили го извеле еден од првите бомбашки напади на брод близу градот.

Во 1948 година, Брунсбителког ги добил градските права. Брунсбител настанал со соединување на Брунсбителког и други општини во 1970 година. Градот се наоѓа на петтото место во поглед на површината, веднаш зад Либек, Фемарн, Кил и Нојминстер.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Брунсбител е збратимен со следниве градови:

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]