Нордерхајштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нордерхајштет
Нордерхајштет is located in Германија
Нордерхајштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Јан Лоренцен
Основни податоци
Површина 4,33 км2
Надм. височина 14 м
Население 145 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Нордерхајштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°15′N 9°9′E / 54.250° СГШ; 9.150° ИГД / 54.250; 9.150Координати: 54°15′N 9°9′E / 54.250° СГШ; 9.150° ИГД / 54.250; 9.150

Нордерхајштет (германски: Norderheistedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)