Санкт Анен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санкт Анен
Мост во Санкт Анен
Мост во Санкт Анен
Грб на Санкт Анен
Санкт Анен is located in Германија
Санкт Анен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 3
Градоначалник Тјарк Шит
Основни податоци
Површина 14,87 км2
Надм. височина 4 м
Население 325 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25776
Повик. бр. 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Санкт Анен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°21′11″N 9°4′37″E / 54.35306° СГШ; 9.07694° ИГД / 54.35306; 9.07694Координати: 54°21′11″N 9°4′37″E / 54.35306° СГШ; 9.07694° ИГД / 54.35306; 9.07694

Санкт Анен (германски: Sankt Annen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)