Прејди на содржината

Тенсбител-Рест

Координати: 54°06′N 9°13′E / 54.100° СГШ; 9.217° ИГД / 54.100; 9.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенсбител-Рест
Спомен-плоча во Тенсбител-Рест
Спомен-плоча во Тенсбител-Рест
Спомен-плоча во Тенсбител-Рест
Грб на Тенсбител-Рест
Тенсбител-Рест во рамките на Германија
Тенсбител-Рест
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 2
Градоначалник Клаус Петерс
Основни податоци
Површина 19,36 км2
Надм. височина 13 м
Население 675 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25767
Повик. бр. 04835
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Тенсбител-Рест во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°06′N 9°13′E / 54.100° СГШ; 9.217° ИГД / 54.100; 9.217

Тенсбител-Рест (германски: Tensbüttel-Röst) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)