Фолземенхузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фолземенхузен
Спомен-плоча во Фолземенхузен
Спомен-плоча во Фолземенхузен
Спомен-плоча во Фолземенхузен
Фолземенхузен во рамките на Германија
Фолземенхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Месни единици 12
Градоначалник Рајмер Тјаркс
Основни податоци
Површина 16,79 км2
Надм. височина 4 м
Население 335 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25693
Повик. бр. 04851 - 04853
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Фолземенхузен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°5′E / 53.967° СГШ; 9.083° ИГД / 53.967; 9.083Координати: 53°58′N 9°5′E / 53.967° СГШ; 9.083° ИГД / 53.967; 9.083

Фолземенхузен (германски: Volsemenhusen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)