Дерплинг

Координати: 54°16′N 9°18′E / 54.267° СГШ; 9.300° ИГД / 54.267; 9.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дерплинг
Дерплинг
Дерплинг
Дерплинг
Дерплинг во рамките на Германија
Дерплинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Фолкер Лоренцен
Основни податоци
Површина 7,82 км2
Надм. височина 17 м
Население 622 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25794
Повик. бр. 04803
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Дерплинг во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°18′E / 54.267° СГШ; 9.300° ИГД / 54.267; 9.300

Дерплинг (германски: Dörpling) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)