Шафштет (Дитмаршен)

Координати: 54°04′N 9°18′E / 54.067° СГШ; 9.300° ИГД / 54.067; 9.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шафштет
Спомен-плоча во Шафштет
Спомен-плоча во Шафштет
Спомен-плоча во Шафштет
Грб на Шафштет
Шафштет (Дитмаршен) во рамките на Германија
Шафштет (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 8
Градоначалник Клаус Буман
Основни податоци
Површина 18,18 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.260 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25725
Повик. бр. 04805
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Шафштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°04′N 9°18′E / 54.067° СГШ; 9.300° ИГД / 54.067; 9.300

Шафштет (германски: Schafstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)