Шлихтинг

Координати: 54°19′N 9°4′E / 54.317° СГШ; 9.067° ИГД / 54.317; 9.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлихтинг
Шлихтинг во рамките на Германија
Шлихтинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 5
Градоначалник Херберт Фос
Основни податоци
Површина 12,5 км2
Надм. височина 7 м
Население 238 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 04836 - 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Шлихтинг во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°19′N 9°4′E / 54.317° СГШ; 9.067° ИГД / 54.317; 9.067

Шлихтинг (германски: Schlichting) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)