Нојфелдерког

Координати: 53°53′N 8°58′E / 53.883° СГШ; 8.967° ИГД / 53.883; 8.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојфелдерког
Спомен-плоча во Нојфелдерког
Спомен-плоча во Нојфелдерког
Спомен-плоча во Нојфелдерког
Нојфелдерког во рамките на Германија
Нојфелдерког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Градоначалник Јоханес Фогт
Основни податоци
Површина 9,76 км2
Надм. височина 0 м
Население 116 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25724
Повик. бр. 04851, 04856
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Нојфелдерког во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°53′N 8°58′E / 53.883° СГШ; 8.967° ИГД / 53.883; 8.967

Нојфелдерког (германски: Neufelderkoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)