Хилгрофен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилгрофен
Хилгрофен
Хилгрофен
Хилгрофен
Хилгрофен во рамките на Германија
Хилгрофен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Карл Хенинг Хинц
Основни податоци
Површина 3,60 км2
Надм. височина 0 м
Население 59 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Местоположба на Хилгрофен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°13′N 8°52′E / 54.217° СГШ; 8.867° ИГД / 54.217; 8.867Координати: 54°13′N 8°52′E / 54.217° СГШ; 8.867° ИГД / 54.217; 8.867

Хилгрофен (германски: Hillgroven) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)