Гаусхорн

Координати: 54°11′45″N 9°13′35″E / 54.19583° СГШ; 9.22639° ИГД / 54.19583; 9.22639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаусхорн
Гаусхорн во рамките на Германија
Гаусхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Ернст Шнепел
Основни податоци
Површина 6,45 км2
Надм. височина 58 м
Население 184 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Гаусхорн во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°11′45″N 9°13′35″E / 54.19583° СГШ; 9.22639° ИГД / 54.19583; 9.22639

Гаусхорн (германски: Gaushorn) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)