Хеме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хеме
Грб на Хеме
Хеме is located in Германија
Хеме
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Петер Вит
Основни податоци
Површина 16,53 км2
Надм. височина 2 м
Население 493 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25774
Повик. бр. 04837, 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Хеме во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°16′N 9°1′E / 54.267° СГШ; 9.017° ИГД / 54.267; 9.017Координати: 54°16′N 9°1′E / 54.267° СГШ; 9.017° ИГД / 54.267; 9.017

Хеме (германски: Hemme) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)