Лит

Координати: 54°8′N 9°3′E / 54.133° СГШ; 9.050° ИГД / 54.133; 9.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лит
Ветерница во Лит
Ветерница во Лит
Ветерница во Лит
Грб на Лит
Лит во рамките на Германија
Лит
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Градоначалник Ханс Харбек (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,66 км2
Надм. височина 3 м
Население 372 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25770
Повик. бр. 0481
Портал www.amt-heide-
land.de
Местоположба на Лит во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°8′N 9°3′E / 54.133° СГШ; 9.050° ИГД / 54.133; 9.050

Лит (германски: Lieth) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)