Бизумер Дајхаузен

Координати: 54°8′N 8°53′E / 54.133° СГШ; 8.883° ИГД / 54.133; 8.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бизумер Дајхаузен
Авионски поглед кон Бизумер Дајхаузен
Авионски поглед кон Бизумер Дајхаузен
Авионски поглед кон Бизумер Дајхаузен
Бизумер Дајхаузен во рамките на Германија
Бизумер Дајхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Клаус Мум
Основни податоци
Површина 2,87 км2
Надм. височина 0 м
Население 358 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25761
Повик. бр. 04834
Портал www.amt-buesum.de
Местоположба на Бизумер Дајхаузен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°8′N 8°53′E / 54.133° СГШ; 8.883° ИГД / 54.133; 8.883

Бизумер Дајхаузен (германски: Büsumer Deichhausen; порано Дикхузен) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Бизумер Дајхаузен се наоѓа на Северното Море во Мелдорфскиот Залив, источно од Бизум. Нејзиното име потекнува од зборовите Дајх/Дик („брана“) и Хаус/Хус („куќа“). Наречена е Бизумер Дајхаузен со цел да се разликува од општината Веселбуренер Дајхаузен. Нејзиното стопанство главно е засновано на земјоделство и туризам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)