Куден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куден
Куден
Куден
Куден
Грб на Куден
Куден во рамките на Германија
Куден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Градоначалник Дитер Гетје
Основни податоци
Површина 11,36 км2
Надм. височина 7 м
Население 601 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25712
Повик. бр. 04855
Местоположба на Куден во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°11′E / 53.967° СГШ; 9.183° ИГД / 53.967; 9.183Координати: 53°58′N 9°11′E / 53.967° СГШ; 9.183° ИГД / 53.967; 9.183

Куден (германски: Kuden) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)