Рамхузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамхузен
Рамхузен во рамките на Германија
Рамхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Месни единици 6
Градоначалник Ернст-Јирген Матисен
Основни податоци
Површина 4,8 км2
Надм. височина 4 м
Население 153 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25715
Повик. бр. 04851 и 04855
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Рамхузен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°57′N 9°05′E / 53.950° СГШ; 9.083° ИГД / 53.950; 9.083Координати: 53°57′N 9°05′E / 53.950° СГШ; 9.083° ИГД / 53.950; 9.083

Рамхузен (германски: Ramhusen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)