Рем-Фледе-Барген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рем-Фледе-Барген
Грб на Рем-Фледе-Барген
Рем-Фледе-Барген се наоѓа во Германија
Рем-Фледе-Барген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 3
Градоначалник Даниела Донарски (SPD)
Основни податоци
Површина 14,63 км2
Надм. височина 1 м
Население 512 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25776
Повик. бр. 04882, 04837
Портал www.amt-eider.de
Местоположбата на Рем-Фледе-Барген во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°16′00″ СГШ 9°01′00″ ИГД / 

Рем-Фледе-Барген (германски: Rehm-Flehde-Bargen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]