Ниндорф (Мелдорф)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниндорф
Авионски поглед кон Ниндорф
Авионски поглед кон Ниндорф
Авионски поглед кон Ниндорф
Грб на Ниндорф
Ниндорф (Мелдорф) во рамките на Германија
Ниндорф (Мелдорф)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Клаус Буш-Клаусен
Основни податоци
Површина 8,72 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.137 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25704
Повик. бр. 04832
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Ниндорф во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°4′N 9°7′E / 54.067° СГШ; 9.117° ИГД / 54.067; 9.117Координати: 54°4′N 9°7′E / 54.067° СГШ; 9.117° ИГД / 54.067; 9.117

Ниндорф (германски: Nindorf) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)