Среден Дитмаршен

Координати: 54°05′N 9°04′E / 54.083° СГШ; 9.067° ИГД / 54.083; 9.067
Од Википедија — слободната енциклопедија

Среден Дитмаршен (германски: Mitteldithmarschen) — општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во градот Мелдорф. Била создадена на 25 мај 2008 година од поранешните општински заедници Црковната парохиска општина Алберсдорф, Црковната парохиска општина Мелдорф-Ланд и градот Мелдорф.

Знаме на Среден Дитмаршен

Општинската заедница Среден Дитмаршен се состои од следниве општини:

 1. Алберсдорф
 2. Аркебек
 3. Баргенштет
 4. Барлт
 5. Бунзо
 6. Бузенвурт
 7. Елперсбител
 8. Епенверден
 9. Гудендорф
 10. Именштет
 11. Крумштет
 12. Мелдорф
 1. Ниндорф
 2. Нордермелдорф
 3. Одераде
 4. Офенбител
 5. Остераде
 6. Зарцбител
 7. Шафштет
 8. Шрум
 9. Тенсбител-Рест
 10. Венбител
 11. Виндберген
 12. Волмерсдорф

54°05′N 9°04′E / 54.083° СГШ; 9.067° ИГД / 54.083; 9.067