Бург (Дитмаршен)

Координати: 54°0′N 9°16′E / 54.000° СГШ; 9.267° ИГД / 54.000; 9.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бург (Дитмаршен)
Црква Св. Петар во Бург
Црква Св. Петар во Бург
Црква Св. Петар во Бург
Грб на Бург (Дитмаршен)
Бург (Дитмаршен) во рамките на Германија
Бург (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Градоначалник Херман Пук (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,23 км2
Надм. височина 1−65 м
Население 4.178 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 372 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25712
Повик. бр. 04825
Портал www.burg-dithmarschen.de
Местоположба на Бург (Дитмаршен) во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°0′N 9°16′E / 54.000° СГШ; 9.267° ИГД / 54.000; 9.267

Бург (германски: Burg) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Бург-Санкт Михаелисдон.

Се наоѓа на работ на мочуришната област Хајде-Ицехо со делови на селото во мочуриштето. Била именувана по тврдината „Бекелнбург“ (Bökelnburg) од која се останати руини од ѕидините од IX век. Според легендата, Бург бил место на селска буна. Го запалиле замокот и го убиле грофот кои им побарал десеток во време на суша.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]