Грофен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грофен
Грб на Грофен
Грофен is located in Германија
Грофен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 5
Градоначалник Георг Дебел
Основни податоци
Површина 7,9 км2
Надм. височина 0 м
Население 72 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25774
Повик. бр. 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Грофен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°18′N 8°59′E / 54.300° N; 8.983° E / 54.300; 8.983Координати: 54°18′N 8°59′E / 54.300° N; 8.983° E / 54.300; 8.983

Грофен (германски: Groven) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)