Буххолц (Дитмаршен)

Координати: 53°59′17″N 9°13′29″E / 53.98806° СГШ; 9.22472° ИГД / 53.98806; 9.22472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буххолц
Спомен-плоча во Буххолц
Спомен-плоча во Буххолц
Спомен-плоча во Буххолц
Грб на Буххолц
Буххолц (Дитмаршен) во рамките на Германија
Буххолц (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Дитмаршен
Основни податоци
Површина 14,56 км2
Надм. височина 34 м
Население 995 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25712
Повик. бр. 04825
Местоположба на Буххолц во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°59′17″N 9°13′29″E / 53.98806° СГШ; 9.22472° ИГД / 53.98806; 9.22472

Буххолц (германски: Buchholz) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)