Офенбител

Координати: 54°10′N 9°21′E / 54.167° СГШ; 9.350° ИГД / 54.167; 9.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Офенбител
Спомен-плоча во Офенбител
Спомен-плоча во Офенбител
Спомен-плоча во Офенбител
Грб на Офенбител
Офенбител во рамките на Германија
Офенбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 6
Градоначалник Анке Фолкман
Основни податоци
Површина 14,25 км2
Надм. височина 4 м
Население 258 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25767
Повик. бр. 04802, 04835
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Офенбител во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°10′N 9°21′E / 54.167° СГШ; 9.350° ИГД / 54.167; 9.350

Офенбител (германски: Offenbüttel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)