Велмбител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велмбител
Каменот од Велмбител со тежина од 36 тони е пронајден во песочна јама во 1982 година и се смета за најголем камен наод во Дитмаршен.
Каменот од Велмбител со тежина од 36 тони е пронајден во песочна јама во 1982 година и се смета за најголем камен наод во Дитмаршен.
Каменот од Велмбител со тежина од 36 тони е пронајден во песочна јама во 1982 година и се смета за најголем камен наод во Дитмаршен.
Велмбител во рамките на Германија
Велмбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Карин Враге
Основни податоци
Површина 7,60 км2
Надм. височина 70 м
Население 419 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Велмбител во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°11′48″N 9°14′54″E / 54.19667° СГШ; 9.24833° ИГД / 54.19667; 9.24833Координати: 54°11′48″N 9°14′54″E / 54.19667° СГШ; 9.24833° ИГД / 54.19667; 9.24833

Велмбител (германски: Welmbüttel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)