Линден (Дитмаршен)

Координати: 54°15′15″N 9°11′3″E / 54.25417° СГШ; 9.18417° ИГД / 54.25417; 9.18417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линден
Парада на група во костими од Линден за време на државниот фестивал на костими Шлезвиг-Холштајн 2009 година.
Парада на група во костими од Линден за време на државниот фестивал на костими Шлезвиг-Холштајн 2009 година.
Парада на група во костими од Линден за време на државниот фестивал на костими Шлезвиг-Холштајн 2009 година.
Грб на Линден
Линден (Дитмаршен) во рамките на Германија
Линден (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 4
Градоначалник Вили Кестер
Основни податоци
Површина 11,62 км2
Надм. височина 23 м
Население 864 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25791
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Линден во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°15′15″N 9°11′3″E / 54.25417° СГШ; 9.18417° ИГД / 54.25417; 9.18417

Линден (германски: Linden) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)