Нордхаштет

Координати: 54°10′20″N 9°11′3″E / 54.17222° СГШ; 9.18417° ИГД / 54.17222; 9.18417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордхаштет
Црква Св. Катарина
Црква Св. Катарина
Црква Св. Катарина
Грб на Нордхаштет
Нордхаштет во рамките на Германија
Нордхаштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Месни единици 3
Градоначалник Јирген Хинц (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,56 км2
Надм. височина 11 м
Население 2.841 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25785
Повик. бр. 04804
Портал www.amt-heide-
land.de
Местоположба на Нордхаштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°10′20″N 9°11′3″E / 54.17222° СГШ; 9.18417° ИГД / 54.17222; 9.18417

Нордхаштет (германски: Nordhastedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)