Крумштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крумштет
Спомен-плоча во Крумштет
Спомен-плоча во Крумштет
Спомен-плоча во Крумштет
Грб на Крумштет
Крумштет во рамките на Германија
Крумштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Градоначалник Вернер Штонус
Основни податоци
Површина 15,89 км2
Надм. височина 8 м
Население 476 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25727
Повик. бр. 04830
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Крумштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°4′N 9°10′E / 54.067° СГШ; 9.167° ИГД / 54.067; 9.167Координати: 54°4′N 9°10′E / 54.067° СГШ; 9.167° ИГД / 54.067; 9.167

Крумштет (германски: Krumstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)