Штеле-Витенвурт

Координати: 54°16′N 9°3′E / 54.267° СГШ; 9.050° ИГД / 54.267; 9.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штеле-Витенвурт
Грб на Штеле-Витенвурт
Штеле-Витенвурт во рамките на Германија
Штеле-Витенвурт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Месни единици 2
Градоначалник Волфганг Рогов
Основни податоци
Површина 10,71 км2
Надм. височина 2 м
Население 449 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25795
Повик. бр. 04837
Портал www.amt-
heide-land.de
Местоположба на Штеле-Витенвурт во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°3′E / 54.267° СГШ; 9.050° ИГД / 54.267; 9.050

Штеле-Витенвурт (германски: Stelle-Wittenwurth) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)