Барлт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барлт
Ветерница во Барлт
Ветерница во Барлт
Ветерница во Барлт
Грб на Барлт
Барлт во рамките на Германија
Барлт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 3
Градоначалник Мориц Мес (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,88 км2
Надм. височина 2 м
Население 760 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25719
Повик. бр. 04857
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Барлт во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°01′8″N 9°03′34″E / 54.01889° СГШ; 9.05944° ИГД / 54.01889; 9.05944Координати: 54°01′8″N 9°03′34″E / 54.01889° СГШ; 9.05944° ИГД / 54.01889; 9.05944

Барлт (германски: Barlt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)