Штрибел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штрибел
Штрибел
Штрибел
Штрибел
Штрибел во рамките на Германија
Штрибел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Дирк Клаусен
Основни податоци
Површина 4,40 км2
Надм. височина 2 м
Население 91 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25792
Повик. бр. 04837
Местоположба на Штрибел во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 8°58′E / 54.267° СГШ; 8.967° ИГД / 54.267; 8.967Координати: 54°16′N 8°58′E / 54.267° СГШ; 8.967° ИГД / 54.267; 8.967

Штрибел (германски: Strübbel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)