Аркебек

Координати: 54°09′33″N 9°14′52″E / 54.15917° СГШ; 9.24778° ИГД / 54.15917; 9.24778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аркебек
Радио кула во Аркебек
Радио кула во Аркебек
Радио кула во Аркебек
Аркебек во рамките на Германија
Аркебек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 3
Градоначалник Мартин-Хајнрих Далмајер-Тисен
Основни податоци
Површина 6,92 км2
Надм. височина 47 м
Население 221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25767
Повик. бр. 04835
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Аркебек во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°09′33″N 9°14′52″E / 54.15917° СГШ; 9.24778° ИГД / 54.15917; 9.24778

Аркебек (германски: Arkebek) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)