Прејди на содржината

Марне

Координати: 53°57′N 9°00′E / 53.950° СГШ; 9.000° ИГД / 53.950; 9.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Марне
Грб на Марне
Марне во рамките на Германија
Марне
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Градоначалник Ханс-Јоахим Мелер (СДП)
Основни податоци
Површина 4,83 км2
Надм. височина 3 м
Население 5.947 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.231 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25709
Повик. бр. 04851
Портал www.marne.de
Местоположба на градот Марне во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°57′N 9°00′E / 53.950° СГШ; 9.000° ИГД / 53.950; 9.000

Марне (германски: Marne) — град во округот Дитмаршен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Северното Море, околу 30 километри јужно од Хајде и 25 километри североисточно од Куксхафен.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Марне-Северно Море.

Историја[уреди | уреди извор]

Име[уреди | уреди извор]

Марне бил спомнат во XII век како Мирне (Myrne), во XV век како Роден Мерне (Roden Merne) и Роден Маре (Roden Marre). На почетокот на XVI век се појавило името Марне, освен во 1559 година Мерне. Името потекнува од старосаксонскиот јазик и означува „населба на висок брег“ (Siedlung am hohen Ufer).[2]

Ново време[уреди | уреди извор]

На 1 октомври 1891 година, Марне ги добил градските права и се одвоил од тогашната Црковна парохиска општина Марне.[3]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Марне е збратимен со следниве градови:

Луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Hanswilhelm Haefs: Ortsnamen und Ortsgeschichten in Schleswig-Holstein, S. 164 (Digitalisat)
  3. Населението во општините во Шлезвиг-Холштајн 1867–1970. Статистичка служба на Шлезвиг-Холштајн. 1972. стр. 49.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]