Шмедесвурт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмедесвурт
Шмедесвурт во рамките на Германија
Шмедесвурт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Марне-Северно Море
Месни единици 5
Градоначалник Харм Шле
Основни податоци
Површина 5,91 км2
Надм. височина 1 м
Население 184 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25724
Повик. бр. 04851
Портал www.amt-marne-nordsee.de
Местоположба на Шмедесвурт во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 53°55′N 9°3′E / 53.917° СГШ; 9.050° ИГД / 53.917; 9.050Координати: 53°55′N 9°3′E / 53.917° СГШ; 9.050° ИГД / 53.917; 9.050

Шмедесвурт (германски: Schmedeswurth) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)