Глизинг (Дитмаршен)

Координати: 54°16′24″N 9°13′14″E / 54.27333° СГШ; 9.22056° ИГД / 54.27333; 9.22056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Глизинг
Глизинг (Дитмаршен) во рамките на Германија
Глизинг (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Алфред Кил
Основни податоци
Површина 4,69 км2
Надм. височина 4 м
Население 114 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Глизинг во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′24″N 9°13′14″E / 54.27333° СГШ; 9.22056° ИГД / 54.27333; 9.22056

Глизинг (германски: Glüsing) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)