Гросенраде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенраде
Гросенраде
Гросенраде
Гросенраде
Грб на Гросенраде
Гросенраде во рамките на Германија
Гросенраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Градоначалник Ханс-Петер Рајмерс
Основни податоци
Површина 10,4 км2
Надм. височина 8 м
Население 461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25712
Повик. бр. 04825
Местоположба на Гросенраде во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°2′N 9°4′E / 54.033° СГШ; 9.067° ИГД / 54.033; 9.067Координати: 54°2′N 9°4′E / 54.033° СГШ; 9.067° ИГД / 54.033; 9.067

Гросенраде (германски: Großenrade) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)