Егштет

Координати: 54°3′N 9°16′E / 54.050° СГШ; 9.267° ИГД / 54.050; 9.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Егштет
Спомен-плоча во Егштет
Спомен-плоча во Егштет
Спомен-плоча во Егштет
Грб на Егштет
Егштет во рамките на Германија
Егштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бург-Санкт Михаелисдон
Месни единици 5
Градоначалник Валтер Кроцек
Основни податоци
Површина 12,79 км2
Надм. височина 8 м
Население 773 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25721
Повик. бр. 04830
Местоположба на Егштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°3′N 9°16′E / 54.050° СГШ; 9.267° ИГД / 54.050; 9.267

Егштет (германски: Eggstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)