Одераде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одераде
Спомен-плоча во Одераде
Спомен-плоча во Одераде
Спомен-плоча во Одераде
Одераде во рамките на Германија
Одераде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Среден Дитмаршен
Месни единици 3
Градоначалник Ханс Ото Бутеншен
Основни податоци
Површина 11,29 км2
Надм. височина 21 м
Население 320 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25785
Повик. бр. 04804, 04806
Портал www.mitteldithmarschen.de
Местоположба на Одераде во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°08′27″N 9°11′29″E / 54.14083° СГШ; 9.19139° ИГД / 54.14083; 9.19139Координати: 54°08′27″N 9°11′29″E / 54.14083° СГШ; 9.19139° ИГД / 54.14083; 9.19139

Одераде (германски: Odderade) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)