Рајнсбител

Координати: 54°11′N 8°55′E / 54.183° СГШ; 8.917° ИГД / 54.183; 8.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнсбител
Црква во Рајнсбител
Црква во Рајнсбител
Црква во Рајнсбител
Грб на Рајнсбител
Рајнсбител во рамките на Германија
Рајнсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Месни единици 4
Градоначалник Петер Натиус
Основни податоци
Површина 6,83 км2
Надм. височина 2 м
Население 408 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25764
Повик. бр. 04833
Портал www.reinsbuettel.de
Местоположба на Рајнсбител во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°11′N 8°55′E / 54.183° СГШ; 8.917° ИГД / 54.183; 8.917

Рајнсбител (германски: Reinsbüttel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)