Веселн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Веселн
Грб на Веселн
Веселн is located in Германија
Веселн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Хајдер Умланд
Градоначалник Хелма Мелер
Основни податоци
Површина 3,76 км2
Надм. височина 11 м
Население 1.433 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 381 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25746
Повик. бр. 0 48 1
Портал www.amt-
weddingstedt.de
Местоположба на Веселн во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°12′N 9°5′E / 54.200° СГШ; 9.083° ИГД / 54.200; 9.083Координати: 54°12′N 9°5′E / 54.200° СГШ; 9.083° ИГД / 54.200; 9.083

Веселн (германски: Wesseln) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)